streda 24 jan 2018

HIV a orálny sex

Prenos HIV počas orálneho sexu je možný. Od objavenia HIV bolo zaznamenaných zopár prenosov pri prijímaní a poskytovaní orálneho sexu. Nie je však možné určiť výšku rizika. Možno však povedať, že riziko je nižšie, ako pri vaginálnom, alebo análnom sexe. Ak osoba prijíma orálny sex, jej telesné tekutiny (spermie, pred-ejakuačná tekutina, pošvové výlučky a/alebo krv), môžu obsahovať dostatočné množstvo vírusu HIV potrebného na prenos infekcie. Infekcia sa môže preniesť na osobu, ktorá poskytuje orálny sex cez sliznicu v ústach (ranky na perách, ranky v ústach atď).

Riziko prenosu HIV počas orálneho sexu zvyšujú:

  • ranky v ústach, na perách, alebo v hrdle. Dôležité je uvedomiť si, že ranky nie sú často viditeľné. Môžu vzniknúť aj pri jedení, pri čistení zubov, alebo žuvaní žuvačky.
  • ejakulácia do úst
  • iné pohlavne prenosné ochorenia, ktoré má ten/tá, kto/rá prijíma orálny sex (napr.: kvapavka, herpes).


Možnosti ochrany pri orálnom sexe

  • jediný bezpečný orálny sex je, keď nemáš orálny sex
  • účinnú ochranu pri orálnom sexe poskytujú mužské kondómy. Pokiaľ si ty alebo Tvoj/a partner/ka alergický na latex, použite kondómy z polyuretánu (ich dostupnosť je lepšia ako po minulé roky, avšak sú o niečo drahšie, ako latexové kondómy).
  • Účinnú ochranu pri orálnom sexe so ženou poskytujú tzv. rúšky HotDam. Rúška HotDam je tenká polyuretanová „plachtička“ veľkosti asi 10 x 6cm, ktorá tvorí bariéru, medzi pošvou a ústami/jazykom. Preto sa pošvové výlučky a/alebo krv ťažšie dostanú do úst. Rúška HotDam sa na Slovensku sa dá len veľmi ťažko zakúpiť, ale dá sa jednoducho vyrobiť z mužského kondómu, alebo možno použiť potravinovú fóliu. Výroba rúšky HotDam z mužského kondómu:

 


Stačí mať nepoužitý kondóm a postup je nasledovný:

1. vybrať kondóm

2. vystrihnúť rezervoár/čapičku kondómu. Vznikne „rúra“.

3. prestrihnúť kondóm po dĺžke, aby vznikla rúška

4. rúška HOT DAM je hotová

Obrázok: http://z.about.com/d/aids/1/0/4/7/daminstr.jpg

 

 

 

Viac o orálnom sexe

Orálny sex patrí medzi obľúbené praktiky. Orálny sex je veľmi intímna praktika pre mnohé páry. Často býva súčasťou predohry, alebo sa môže stať z rôznych dôvodov jedinou sexuálnou praktikou. Sú ľudia, ktorí ho odmietajú robiť, i ľudia, ktorí ho odmietajú prijímať. Pri sexe platí zásada, že nikto nemá nikoho k ničomu nútiť. Hranica, kam by sa malo pri sexe zájsť je hranica toho, čo je príjemné pre oboch partnerov.Fellatio, cunnilingus, analingus

Orálny sex je dráždenie pohlavných orgánov, alebo análu, ústami a jazykom. Avšak je možné sa o ňom dočítať pod inými názvami. Fellatio sa používa pri dráždení muža ústami, pri fellatiu sa teda dráždi mužský penis. Cunnilingus označuje dráždenie ženy ústami, záujmom cunnilingu je teda vagína. Analingus označuje dráždenie análneho otvoru ústami, alebo jazykom.Hygiena pri orálnom sexe

Intímna hygiena by mala byť každodennou záležitosťou. Ten, kto má záujem o orálny sex, by na svoju intímnu hygienu rozhodne nemal zabúdať. Môže si zadovážiť špeciálne prípravky na intímnu hygienu, denne si meniť spodné prádlo a pred sexom svoju intímnu hygienu aj zrealizovať.Riziká orálneho sexu

To, že nejde (len) o hru s guličkami svedčí aj tento odstavec. Nechránený orálny sex vo všetkých podobách v sebe zahŕňa riziko prenosu rôznych ochorení. S orálnym sexom sa najčastejšie spájajú tieto ochorenia: herpes simplex, syfilis, chlamýdie, kvapavka, hepatitída typu B, hepatitída typu A, ľudský papiloma vírus (HPV) a HIV. Príznaky pohlavne prenosných chorôb sú väčšinou nešpecifické, takže sa dajú ľahko prehliadnuť, alebo zameniť s iným ochorením. Zdravotný stav a teda aj istotu, že žiadna zo spomínaných chorôb sa netýka Teba a Tvojho sexuálneho partnera/ky, zaručene zistíš len po absolvovaní testovania.Ako to robiť bezpečnejšie

Keď sa na vec snažíme pozrieť akokoľvek, stále nám vychádza, že praktiky bezpečnejšieho sexu nás chránia pred chorobami najviac. Nasledujú riadky hovoria o našej možnosti chrániť seba i svojich/svoje partnerov/partnerky.

  • Pri dráždení muža použi vždy kondóm. Výrazne znížiš riziko prenosu pohlavne prenosných ochorení.
  • Možnosťou ochrany pri dráždení ženy a análneho otvoru môže byť aj tzv. rúška Hot Dam, ktorá však u nás nie je dostupná.
  • Do vagíny nikdy nefúkaj. Vzduch, ktorý fúkneš dnu, môže spôsobiť nevoľnosť a žena môže aj niekoľko týždňov cítiť nepríjemnú bolesť .Zvlášť nebezpečné je fúkanie do tehotnej ženy, kde môže vzduch usmrtiť nenarodené dieťa.
  • Ak má partner/partnerka rád/rada väčší tlak na genitálie, alebo ich hryzenie, rob tak opatrne, aby nedošlo k poraneniu.

 

Zdroje: http://www.ruvztn.sk/epi.htm, http://www.unaids.org/en/PolicyAndPractice/Prevention/default.asp, http://www.avert.org/, http://aids.about.com/od/safersexquestions/f/vagsex.htm, http://www.aidsaction.org/legislation/pdf/mom2child.pdf, http://www.unaids.org/en/PolicyAndPractice/Prevention/PMTCT/default.asp, http://www.natap.org/2002/barcelona/day22.htm, http://www.cdc.gov/hiv/http://www.cdc.gov/hiv/resources/qa/qa19.htm