streda 24 jan 2018

HIV a vaginálny sex

Prenos HIV počas vaginálneho sexu je možný. Celosvetovo patrí prenos HIV počas vaginálneho sexu, k najčastejším spôsobom prenosu HIV. HIV sa nachádza v spermiách, predejakulačnej tekutine, pošvových výlučkoch a/alebo v krvi. U žien sa vírus HIV dostáva do tela cez drobné ranky vo vagíne, ktoré vznikajú počas sexu. HIV sa môže vstrebávať aj priamo cez sliznicu vagíny a krčka maternice. U mužov HIV preniká do tela cez močovú trubicu (otvor na špičke penisu), alebo cez malé škrabnutia a ranky na penise.

Riziko prenosu HIV počas vaginálneho sexu zvyšujú:

  • ranky, ktoré vznikajú pri nedostatočnom zvlhčení vagíny,
  • nechránený vaginálny sex počas menštruácie,
  • ejakulácia do vagíny,
  • ak má jeden zo sexuálnych partnerov iné pohlavne prenosné ochorenie (napr.: kvapavka, herpes)


Možnosti ochrany pri vaginálnom sexe:

  • jediný bezpečný vaginálny sex je, keď nemáš vaginálny sex
  • účinnú ochranu pri vaginálnom sexe poskytujú mužské kondómy, alebo ženské kondómy (tzv. Femidom). Pokiaľ si Ty, alebo Tvoj partner alergický na latex, použite mužské kondómy z polyuretánu (ich dostupnosť je lepšia ako po minulé roky, avšak sú o niečo drahšie, ako latexové kondómy). Femidom možno tiež využiť pri alergii na latex, pretože je z polyuretánu.
  • používanie lubrikačného gélu na vodnej, alebo silikónovej báze sex spríjemňuje a znižuje tvorbu raniek.

 

Zdroje: http://www.ruvztn.sk/epi.htm, http://www.unaids.org/en/PolicyAndPractice/Prevention/default.asp, http://www.avert.org/, http://aids.about.com/od/safersexquestions/f/vagsex.htm, http://www.aidsaction.org/legislation/pdf/mom2child.pdf, http://www.unaids.org/en/PolicyAndPractice/Prevention/PMTCT/default.asp, http://www.natap.org/2002/barcelona/day22.htm, http://www.cdc.gov/hiv/, http://www.cdc.gov/hiv/resources/qa/qa19.htm