streda 24 jan 2018

Prevencia pri prenose HIV z matky na dieťa

Prenos HIV z matky na dieťa je možný počas tehotenstva, pôrodu a dojčenia. Existuje mnoho stratégií, ktoré môžu zabrániť prenosu HIV:

  • Zdravotnícka starostlivosť o tehotnú ženu žijúcu s HIV v sebe zahŕňa monitorovanie jej zdravotného stavu, s cieľom včasného podania antiretrovirálnych liekov.
  • Cisársky pôrod znižuje riziko prenosu HIV na dieťa prostredníctvom telesných tekutín matky. Významne znižuje riziko prenosu HIV na dieťa. Je možné, že sa cisársky pôrod odporúča len v prípade, že má matka vysoké hladiny HIV v krvi a ak výhody cisárskeho pôrodu prevýšia riziká cisárskeho pôrodu. Rozhodnutie určuje ošetrujúci lekár/lekárka.
  • Matka žijúca s HIV dieťa nekojí.
  • Sľubné výsledky v prevencii prenosu HIV z matky na dieťa naznačuje jednorázové podanie Nevirapínu. Nevaripín sa podáva matke počas pôrodu a novorodencovi do 72 hodín po pôrode.Touto témou sa podrobnejšie zaoberáme v časti Liečba:

 

Zdroje: http://www.ruvztn.sk/epi.htm, http://www.unaids.org/en/PolicyAndPractice/Prevention/default.asp, http://www.avert.org/, http://aids.about.com/od/safersexquestions/f/vagsex.htm, http://www.aidsaction.org/legislation/pdf/mom2child.pdf, http://www.unaids.org/en/PolicyAndPractice/Prevention/PMTCT/default.asp, http://www.natap.org/2002/barcelona/day22.htm, http://www.cdc.gov/hiv/http://www.cdc.gov/hiv/resources/qa/qa19.htm