streda 24 jan 2018

Pre HIV +

Keď sa dozviete, že ste HIV pozitívny

Čakáte na výsledky HIV testu? Práve vám diagnostikovali HIV? Máte potvrdené HIV a neviete, čo robiť? Komu to povedať? Ako sa vyrovnať s HIV a naučiť sa s tým žiť?Čítať viac!

 

CD4 bunky

Bunky CD4, niekedy tiež nazývané T-lymfocyty alebo T-pomocné lymfocyty, sú biele krvinky, ktoré organizujú obranu imunitného systému proti infekciám. V súvislosti s HIV sa ich množstvo mení.Čítať viac!

 

Vírusová záťaž

Vírusová záťaž je množstvo HIV v krvi. Čím viac HIV sa nachádza vo vašej krvi, tým rýchlejšie dochádza k poklesu počtu CD4 buniek a rastie riziko rozvinutia symptómov HIV infekcie.Čítať viac!

 

HIV a sex

Niektorí ľudia hovoria, že kvôli HIV sa cítia menej fyzicky a sexuálne príťažliví a obávajú sa s niekým chodiť, či byť so svojimi sexuálnymi partner(ka)mi.Čítať viac!

 

Reinfekcia

Prieskum zaznamenal približne 30 prípadov, kedy sa osoba s HIV opakovane infikovala, alebo superinfikovala iným podtypom, alebo druhom HIV, ktorý je rezistentný voči liekom proti HIV.Čítať viac!

 

Povedať okoliu o HIV?

Je veľa dôvodov, prečo ľuďom povedať, že máte HIV. Hovoriť otvorene o tom, že máte HIV, tiež znamená vyhnúť sa stresu, ktorý môže skrývanie tajomstva spôsobiť.Čítať viac!

 

Liečba

10 vecí, ktoré by si mal/a vedieť o liečbe HIV.Čítať viac!

 

História liečby HIV

Súčasná antiretrovirálna liečba HIV môže znamenať dlhší a zdravší život. Vyvinutie kombinovanej antiretrovirálnej liečby je teda jedným z najdôležitejších pokrokov v histórii liečby HIV/AIDS.Čítať viac!

 

HAART

Keď sa niekoľko liekov proti HIV, obyčajne tri alebo štyri, užíva v kombinácii, tento prístup nazývame vysoko aktívna antiretrovirálna terapia, ktorá má anglickú skratku HAART.Čítať viac!

 

Rezistencia

Rezistencia na lieky spôsobuje, že sa stávajú menej účinnými, resp. strácajú účinnosť úplne, čo môže vážne komplikovať liečbu.Čítať viac!

 

Prenos HIV z matky na dieťa

U ženy žijúcej s HIV môže dôjsť k prenosu HIV na dieťa počas tehotenstva, pôrodu alebo dojčenia.Čítať viac!

 

Zabránenie prenosu užívaním liekov

Užívaním liekov proti HIV môžete výrazne znížiť riziko prenosu HIV na svoje dieťa. Tieto lieky pôsobia dvomi rozličnými spôsobmi.Čítať viac!

 

Úvod do kombinovanej liečby

Príručka Úvod do kombinovanej liečby ponúka informácie o najdôležitejších aspektoch liečby HIV.Čítať viac!

 

HIV a trestný zákon

Znenie trestného zákona – ohrozovanie vírusom ľudskej imunodeficiencie.Čítať viac!

 

HIV a správna výživa

Je nepravdepodobné, že kvôli HIV budete musieť drasticky zmeniť svoje stravovacie návyky. Správna výživa by mala pozostávať z kombinácie nasledujúcich položiek...Čítať viac!

 

Vedľajšie účinky liečby

Nežiaduce účinky sú častou príčinou ochorení, nepohodlia a stresu u ľudí podstupujúcich liečbu – a to aj u ľudí, ktorí majú nezistiteľnú vírusovú záťaž, vysoký počet CD4 a ktorí nemajú žiadne príznaky HIV infekcie... Čítať viac!

 

Zoznamka pre HIV pozitívnych

Účelom tejto zoznamky je, aby nadviazali HIV pozitívni ľudia nové kontakty s ľuďmi, ktorí by ich mohli podporiť, aby mohli nájsť nové známosti...Čítať viac!

 

Novinky zo sveta

Články týkajúce sa ľudí žijúcich s HIV. Čítať viac!